OC przewoźnika w ruchu międzynarodowym – czy warto?

OC przewoźnika występuje w dwóch wariantach – może być wykupione na trasy w ruchu krajowym oraz w ruchu na drogach międzynarodowych. Przeznaczone jest dla tych przedsiębiorców, którzy zawodowo zajmują się przewozem towarów i którzy posiadają firmy transportowe wożące towary po Europie lub całym świecie. Niektóre ubezpieczalnie oferują OC przewoźnika także osobom prywatnym. Ubezpieczenie takie nie jest obowiązkowe, więc czy warto je wykupić? Często jest ono bowiem drogie (w zależności od wartości przewożonych towarów) i może wydawać się niepotrzebnym wydatkiem. W praktyce jednak niemal wszystkie firmy transportowe decydują się na OC przewoźnika – jest ono dodatkowym zabezpieczeniem od zdarzeń losowych, które mimo wszystko mogą zdarzyć się codziennie.

OC przewoźnika w ruchu międzynarodowym obowiązuje (w zależności od wykupionej polisy) na terenie całego świata, Europy bądź jedynie Unii Europejskiej. Jest ono ważne także w Polsce, ale tylko wtedy, gdy trasa przez Rzeczpospolitą wiedzie za granicę. Jeśli firma zajmuje się wyłącznie transportem krajowym, należy wykupić OC przewoźnika w ruchu krajowym, które działa tak samo, jednak obejmuje drogi polskie.

Co jest przedmiotem ubezpieczenia?

Przedmiot ubezpieczenia to odpowiedzialność cywilna (czyli ujemne konsekwencje związane z jakimś zdarzeniem) podczas przewozu towaru. Ochrona rozpoczyna się od razu po przyjęciu towaru i trwa do jego wydania odbiorcy, obejmuje szkody rzeczowe (związane z towarem) i finansowe (związane z opóźnieniem dostarczenia). Dzięki temu można mieć pewność, że za ewentualne zniszczenie, zaginięcie czy opóźnienie dostarczenia towaru nie odpowie firma transportowa i nie zostanie ona pociągnięta do odpowiedzialności finansowej. Podczas przewozu zdarzyć mogą się różnego rodzaju zdarzenia losowe, jak wypadek, awaria sprzętu i samochodu czy kontrole celne lub drogowe, które są niezależne od firmy. Brak ubezpieczenia w takiej sytuacji może zaważyć na istnieniu firmy i trwale nadszarpnąć jej dobre imię. Szkody sięgają często setek tysięcy złotych, na których pokrycie firma może nie mieć własnych środków.

Co więcej, niektóre firmy oferują również pomoc prawną, pomoc ekspertów i przeprowadzanie raportów z miejsca zdarzenia, a także przechowanie towaru na czas naprawiania szkody.

Ubezpieczyciel nie odpowiada jednak za szkody i straty z winy firmy transportowej, chyba że umowa ubezpieczenia przygotowana jest także na tę ewentualność.

Czy można wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Wiele firm na rynku oferuje dodatkowe klauzule, dostępne dla polisy za wyższą opłatą. Zwykle dotyczą one towarów, które są specyficzne dla danej firmy, np. leków, alkoholu, towarów niebezpiecznych i łatwopalnych, sprzętu elektronicznego czy żywych zwierząt. Wybór dodatkowych opcji to doskonałe rozwiązanie dla tych firm, które przewożą szczególnie wrażliwe lub wartościowe towary i które chcą dodatkowo je ubezpieczyć.

Ubezpieczyciele dbają o indywidualne potrzeby swoich klientów, często umożliwiając również płatności ratalne czy zniżki, więc nie musi to być jednorazowy, duży wydatek. Warto zdecydować się na OC przewoźnika, które pozwoli zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za zdarzenia niezależne od firmy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *