Prowadzenie biznesu w logistyce

Biznes oparty na usługach logistycznych w ostatnich latach znów ma się bardzo dobrze, czego dowodzą stale napływające nowe zlecenia transportowe dla firm z branży. Zarówno, małe i lokalne, jak i średnie regionalne firmy transportowe, mogą dzisiaj znów odetchnąć z ulgą po okresie wielkich problemów finansowych wynikających z kryzysu globalnego. W nawet największej recesji o swoje zlecenia transportowe nie musiały przejmować się tylko i wyłącznie globalne marki mające wielkie sieci spedycyjne, ogromną infrastrukturę i możliwości przerobowe, dzięki którym wykonują zlecenia przewozowe i lotnicze na terenie całego współczesnego nowoczesnego świata. Przykładem takich transportowych gigantów są firmy kurierskie, znane na całym świecie, zdolne do przewiezienia prawie każdego towaru różnymi środkami z jednego kontynentu na drugi. Z takich usług korzystają jednak przede wszystkim klienci indywidualnie oraz niewielkie firmy, które muszą zlecać pojedyncze przesyłki. Duże firmy wysyłające dziesiątki różnych ładunków w wielu kierunkach świata, muszą już wejść logistycznie na wyższy poziom.

Pomoc w operacjach logistycznych

Średnie przedsiębiorstwa aspirujące do dalszego rozwoju w pewnym momencie stają przed dylematem inwestowania we własną flotę samochodową i pracowników działu logistyki, wraz z zapleczem informatycznym i serwisowym oraz magazynowym – czy też wynajmować firmy zewnętrzne do obsługiwania tych kluczowych procesów. Naturalnie jak zwykle ma to miejsce w biznesie, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wykonać odpowiednie ekonomiczne i biznesowe symulacje kilku rozwiązań i alternatywnych wariantów każdej inwestycji, by mieć idealny ogląd na sytuację. Z pewnością powierzenie kluczowych dla swojej firmy procesów logistycznych w ręce firm trzecich odciąża dość mocno budżet, co ma znaczenie w przypadku średnich przedsiębiorstw zatrudniających do dwudziestu pracowników. Chęć uruchomienia własnego działu zajmującego się transportem i logistyką, oznaczałoby praktycznie podwojenie tej obsady kadrowej. Zlecenie swoich zadań transportowych na zewnątrz odrobinę zmniejsza wpływ na cały proces, ale w przypadku średnich firm dopiero uczących się funkcjonowania na rynku, może to akurat być zaletą.

Programy informatyczne w logistyce

Bardzo istotnym elementem pracy w prawie każdym dziale funkcjonującym we współczesnej firmie, jest oprogramowanie komputerowe i sprzęt elektroniczny, narzędzia pomocne w pracy. Logistyka to dziedzina na tyle skomplikowana, że tylko i wyłącznie sprawnie działające zaplecze teleinformatyczne jest w stanie umożliwić sprawne funkcjonowanie pracownikom tego działu. Na szczęście na rynku oprogramowania istnieje kilka komercyjnych systemów obsługi procesów transportowych wewnątrz małej i dużej organizacji, które można pozyskać. Największe firmy natomiast niewątpliwie decydują się na wybudowanie własnego środowiska programowego i dostawianie kolejnych modułów informatycznych i funkcjonalności w aplikacjach wykorzystywanych przez pracowników. Komercyjne wersje programów nie byłyby na tyle wydajne, aby pozwolić na bezpieczne funkcjonowanie podmiotom transportu globalnego notowanym na światowych giełdach.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *