Transport żywych zwierząt

Firmy, które prowadzą usługi przewozu zwierząt, jak również osoby prywatne, które chcą transportować swoich pupili towarzyszących do innych krajów powinny znać bardzo dobrze obowiązujące tam przepisy i wiedzieć, w jaki sposób można w ogóle transportować zwierzę. W innym wypadku może się to skończyć dla właściciela sporymi kosztami i karami, a nawet uśpieniem zwierzęcia. W wielu krajach obowiązują obecnie osobne przepisy, które są dość szczegółowe. Najważniejsze jest oczywiście zawsze zapewnienie godziwych warunków, jak również bezpieczeństwa naszemu zwierzęciu. Również pojazdy transportujące na przykład bydło, trzodę chlewną lub konie powinny przestrzegać ograniczeń, jakie nakłada na nie prawodawca i zapewnić im godziwe warunki i bezpieczeństwo w podróży. Zwierzęta powinny mieć zawsze dostęp do wody pitnej, do światła słonecznego i do pożywienia. Nie można ich głodzić, ani przetrzymywać w zamknięciu zbyt długo. Za takie działania można zostać w każdym kraju ukaranym mandatem karnym przez policję.

Obowiązki przewoźnika

Każde zwierzę, które chcemy wywieźć z kraju powinno posiadać mikrochip. Dzięki niemu jest ono bowiem możliwe do zidentyfikowania i wiadomo, do kogo ono należy. Wielu przewoźników wymaga takich chipów od właścicieli zwierząt w przypadku psów, kotów i fretek. Większe zwierzęta, jak na przykład bydło powinno być kolczykowane i posiadać swój konkretny numer sztuki. Poza tym, każde zwierze powinno posiadać papiery od lekarza weterynarii. Koty i psy powinny mieć założone ważną książeczkę zdrowia. W takiej książeczce obowiązkowo musi się znaleźć zawsze pieczątka potwierdzająca ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Takie szczepienie nie może być jednak dokonane wcześniej niż chipowanie. Poza tym, zaczyna ono działać dopiero po dwudziestu jeden dniach, w przypadku pierwszego szczepienia. W wielu krajach istnieje również wymóg odrobaczenia zwierząt. Wielka Brytania wymaga, aby każdy pies poddawany był leczeniu na tasiemca. Koniecznie należy zapoznać się z takimi wytycznymi, ponieważ w innym wypadku naszemu zwierzęciu grozi kosztowna kwarantanna.

Szczegółowe przepisy

Istnieje oczywiście wiele wspólnotowych przepisów europejskich, obowiązujących na terytorium Unii Europejskiej. Przewoźnicy muszą być z nimi bezwzględnie zaznajomieni. Poza tym, jak wspomniano – należy znać przepisy szczegółowe konkretnych państw. Warto również wiedzieć, jakich zwierząt nie wolno wwozić do konkretnego kraju. W wielu obowiązuje zakaz wwożenia psów ras groźnych, jak na przykład pit bulle. Za ich przywiezienie grozi spora kara finansowa i najprawdopodobniej uśpienie zwierzęcia, jeżeli nie ma możliwości jego odesłania. Najlepiej być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Gdzieniegdzie nie wolno podróżować również z płazami i gadami, lub pająkami. W szczególności dotyczy to gatunków, które mogą być groźne dla człowieka i jednocześnie być nosicielami groźnych chorób. Zwierzęta gospodarskie bezwzględnie muszą posiadać aktualne badania weterynaryjne i muszą być one oznakowane, tak aby można było zweryfikować ich przewóz. Jest to bardzo ważna kwestia.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *