Wielkie rosyjskie rurociągi

Surowce, takie jak ropa naftowa oraz gaz ziemny transportowane są za pomocą rurociągów. Transport przesyłowy znany jest ludzkości od ponad stu lat, a rurociągi to jeden z jego elementów. Ich zadanie to transportowanie właśnie takich surowców, jak ropa naftowa, a niekiedy również woda, mleko, a nawet piwo. Rurociągi mogą się ciągnąć tysiącami kilometrów transportując np. ropę naftową. Podobnie jak miało to miejsce z pewnym radzieckim rurociągiem.

Rurociąg Przyjaźń

Podczas 10 sesji Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, która odbyła się 18 grudnia 1958 roku w Pradze podjęto decyzję o zbudowaniu pewnego wielkiego systemu rurociągów. Nazwano go „Przyjaźń”. Ten ogromny system uruchomiony został w roku 1964. Mierzy on 8900 kilometrów rurociągów. Co roku tym systemem transportuje się 66,5 miliona ton ropy naftowej. Jego początkiem jest Almietjewsk w Tatarstanie w Rosji. W miejscowości Mozyrz na Białorusi system rozdziela się na dwie nitki – północną i południową. Nitka północna ciągnie się przez Białoruś, Polskę, aż do Lipska w Niemczech. Z kolei nitka południowa ciągnie się przez Słowację, Ukrainę aż do Czech i Węgier. Celem powołania tego systemu rurociągów był transport ropy naftowej ze Związku Radzieckiego do RWPG.

W roku 2014 ukończono budowę trzeciej nitki rurociągu Przyjaźń. Jej początek znajduje się w mieście Adamowo przy granicy z Białorusią. Stamtąd ciągnie się aż do Płocka. Wiele szczegółów dotyczących te wielkiej inwestycji, jaką była budowa tego rurociągu jest utajnionych. Wiadomo, że rurociąg ten jest w stanie transportować ponad 40 milionów ton rocznie.

Rurociąg przyjaźń jest aktywnie wykorzystywany po dziś dzień. Co więcej często jest on wykorzystywany jako element gry politycznej. Rosja za jego pomocą wywiera wpływ na inne kraje. Często dochodzi do tzw. szantaży energetycznych. Doszło nawet do tego, że zbudowano rurociągi omijające Polskę.

Znaczenie w gospodarce

Rurociąg „Przyjaźń” transportuje ropę ze wschodu na zachód. Ale nie tylko kraje położone na zachód od Rosji są odbiorcami jej cennych surowców naturalnych. Innym przykładem może tutaj być rurociąg ESPO. Ten tajemniczy skrót oznacza po angielsku Eastern Siberia Pacific Ocean czyli rurociąg Wschodnia Syberia – Ocean Spokojny. Jak sama nazwa wskazuje rurociąg ma na celu umożliwienie transportu do krajów Dalekiego Wschodu, tych nad Oceanem Spokojnym. Chodzi tutaj o Chiny, Koreę, Japonię. Rurociąg ten mierzy sobie 4857 km długości. Jest on w stanie transportować 30 milionów ton ropy naftowej rocznie. Istnieje możliwość powiększenia jego przepustowości aż do 50 milionów ton.

Widać tutaj jak ważną rolę we współczesnym świecie potrafią odgrywać rurociągi i jak funkcjonuje dzisiejsza gospodarka. Globalizacja jest faktem, środki i narzędzie produkcji są ponadnarodowe. Ale istotne jest stworzenie mechanizmów umożliwiających ich odpowiedni transport. W tym artykule omówiono pokrótce dwa ważne rosyjskie rurociągi, z których jeden powstał jeszcze w okresie ZSRR. A nie są to jedyne na świecie rurociągi mające tak imponujące gabaryty.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *